Néhány tanács, hogy gyermeke a lehető legjobban teljesítsen az írásbeli felvételin

 • Gyermeked legyen kellően kipihent a sikeres gimnáziumi felvételi érdekében

  A felvételi előtt gondoskodj róla, hogy gyermeked elegendő időt tölt aktív és passzív pihenéssel. Iktassatok be némi mozgást, kikapcsolódási lehetőséget a sok üléssel járó tanulás mellé.

  Az elegendő alvás is fontos! A nyugodt és pihentető alvás az egyik legfontosabb összetevője a sikeres felvételi vizsgának.

 • Vigyen magával gyermeke enni- és innivalót! Az agyműködés serkentéséhez fontos a hidratáltság, s azon tápanyagok bevitele, melyek szintén segíthetnek. Ilyen a csokoládé és a szőlőcukor.

 • Vigyen magával a gyermek tartalék tollat és ceruzát is!

 • Ne felejtsék otthon a diák- vagy személyi igazolványt, amivel a gyermek igazolni tudja személyazonosságát!

Mire érdemes odafigyelni az írásbeli vizsgán?

 • Mindkét írásbeli vizsgán feladatlapot töltenek ki a gyerekek. A magyar nyelvi feladatlapokhoz semmiféle segédeszköz nem megengedett.

 • Nagyon fontos, hogy fél órával a vizsga kezdete előtt már ott kell lennetek a vizsga helyszínén!

 • A gyerekeknek a feladatlapok kitöltésére egyenként 45 perc áll rendelkezésükre. A két feladatlap kitöltése között 15 perc szünetet kapnak. Így maga a vizsga teljes egészében, a szünettel együtt 105 percet vesz igénybe.

 • A 45 perc megfelelő beosztása nagyon fontos. A feladatsorok elején találják a rövidebb, könnyebb feladatokat, amelyek kevesebb pontot érnek. Azonban sokszor ezek okoznak nagyon fejtörést a gyerekeknek.

  Ha nem tudja gyorsan megoldani, térjen rá vissza a későbbiekben, a maradék időben!

 • Matematikából vezesse le a számolást mindig! Ezzel részpontokat is szerezhet.

 • Magyarból a fogalmazásra hagyjon legalább 10 percet! Tagolja bekezdésekre és nézze át a helyesírást is!

 • A matematika feladatlapok kitöltéséhez rajzeszközöket – vonalzó, körző, szögmérő – használhatnak, de ezeken kívül más segédeszköz (pl. zsebszámológép) nem használható.

 • A dolgozat megírásakor a rajzokat, szerkesztéseket ceruzával kell elvégezniük, de minden más írásbeli munkát kék vagy fekete színű tollal kell elkészíteni.

 • Amíg írja a feladatlapokat, időnként nézzen az órára, hogy mennyi ideje van még hátra, nehogy kifusson az időből! A tanteremben lesz óra, mert a vizsgát szervező intézmény köteles órát kirakni. Az sem baj, ha van sajátja, amin nézni tudja az időt.

 • Igaz, hogy nincs kötelezően meghatározva, hogy milyen öltözékben kell megjelenni a vizsga napján, de érdemes erre is odafigyelni. Mivel ez egy fontos vizsga a gyermeked életében, nem árt, ha megjelenésében is érzékeli, hogy ez a nap más, mint a többi.

 • Érdemes valami csinos, elegáns ruhát választani a hétköznapi farmer és póló helyett. Természetesen túlöltözni sem kell, tehát ne is a legelegánsabb ünneplő ruhát válasszátok, hanem valahol a kettő közt állapodjatok meg.

 • A diákigazolványt vagy a személyi igazolványt se felejtsétek otthon, hiszen a gyermek hivatalos okmányaira szükség van a vizsgán a személyazonosításhoz.

 • Ha előbb végez a feladatlapok kitöltésével, mint ahogy az idő lejárna, akkor se adja még be a vizsgadolgozatot! Nézze át, akár többször is, hogy biztosan ne maradjon benne figyelmetlenségből adódó hiba. Azért is lényeges, hogy kitöltse az idejét, mert az is lehet, hogy eszébe jut még valami, ami korábban nem és ezzel pontokat nyerhet.

Egy tanács a vizsga utánra a szülőnek és a gyermeknek:

 • A vizsgastressz nemcsak a gyereket, a szülőt is megterheli. Épp ezért, ha lement a vizsga, bárhogyan is sikerült, eresszük ki a gőzt. Ez általában a gyerekeknek jobban megy, de a szülőknek is kötelező.